Skip to main content

רעיונות ליצירה עם ילד, עט ונייר!

זהו - החופש הגדול מאחורינו, ירד לנו קצת גשם שסימל בעיניי את רגעי הסתיו הראשונים (אז מה אם זה היה גשם טרופי? תזרמו איתי!)... עוד מעט ינשבו פה רוחות של סתיו, הערב יירד מוקדם יותר ונחזור לשפיות...

אם גם אצלכם תם עידן הג'ימבורי והאטרקציות, והגיע זמן הישיבה בבית, יש לי  כמה רעיונות לעשייה משותפת ולא מעייפת עם הילדים בין כתלי הבית. אלה  דברים שעשינו בבית שלנו עם נייר ועט (אמא יוצרת בנייר, המעמד מחייב) והם באמת עובדים. אז יאללה, הנה מה שעשינו לאחרונה עם ניירות (כמובן שהם מקושקשים בצד אחד... אלה הדפסות שהבאנו ממקום העבודה לשימוש חוזר במקום לזרוק לפח). אז קבלו:

רשימות ומתכונים מאוירים:

ברוח כיתה א' המתרגשת עלינו וגם סתם, אנחנו מאד בענייני רשימות ...

הילדים שלי מאד אוהבים לעשות את זה איתי.
למשל - רשימה של מאכלים אהובים או של כל דבר אחר. כולם מעלים רעיונות ואני משרבטת אותם: שם+ציור לידו. זה עובד נהדר עם מתכונים קלים. למשל מתכון להכנת שוקו. אז רושמים -
"כוס" + להוסיף ציור של כוס ליד זה
אבקה + ציור של קופסא עם אבקה נשפכת ממנה
חלב + ציור של קרטון חלב
כפית + ציור של כפית

הרשימה שהכנו השבוע היא רשימת "מה אפשר לאכול בארוחת עשר?" . הילד משנה את ההעדפות הקולינריות שלו חדשות לבקרים, אז לקראת שנת הלימודים התכנסתי עם הילד ויחד הכנו רשימה של דברים שהוא אוהב לאכול בבוקר (הוא אמר שפסטה, הממ...). סוג של תיאום ציפיות וגם רשימת רעיונות להורים האבודים שאין להם מוזה יצירתית לכריכי הבוקר. לשמחתי, יצאה רשימה לא קטנה ובה לא רק פיתה עם שוקולד, אלא גם:

  • כל מיני כריכים 
  • קורנפלקס "של הקיבוץ" (הסוג הכי פשוט ובריא! איזה כיף!) 
  • ירקות ופירות אהובים (הוא ציין רק אחד מכל סוג - נחפש פתרון..)
  • חטיפי בריאות
  • ועוד... 
רעיונות לרשימות נוספות:
  • אותיות (אות וציור תואם בצידה)
  • חרוזים
  • שמות הילדים בכיתה או בגן
  • תרגול קבוצות - כלי תחבורה, פירות, ירקות, פריטי לבוש...
  • ועוד...
 
הרשימות מצוינות לדעתי, לתרגול אותיות, צליל פותח וסוגר, ניקוד, תרגול של אסוציאציות ושיוך לקבוצות, ציור ועוד... 

הילדים הגדולים יכולים לנסות לצייר בעצמם את כל הרשימות האלה, והם מאד נהנים!
 
 

 

השלמת ציורים

אני אוהבת לשרבט תוך כדי ישיבות, שיחות וכו', וכבר נגמרו לי הרעיונות... לפני כחודשיים כבר נגמרו לי כל הרעיונות אז קניתי את ספר הדודלינג שבו יש התחלות של ציורים, ואני ממשיכה אותם.
 
על סמך הרעיון הזה, ישבתי עם הבן הגדול שלי בזמן שהקטן ישן וחיפשתי בילוי שלא יעיר אותו, ציירתי לו ביד חופשית התחלות של ציורים, והוא המשיך כרצונו. למשל שרבטתי לו אוהל קרקס, או בית, והוא השלים את הפרטים. הוסיף לאוהל הקרקס את הליצן וכדורי הג'אגלינג, במה וקהל, צבע את האוהל. לבית הוא הוסיף ריהוט, תמונות על הקירות ועוד. 
כשחושבים על זה, זוכרים את משחק הציורים שנהגנו לשחק בשיעור חברה? אותו עקרון... לא צריך כשרון גדול.
 
 
דפי שעשועים וצביעה:
האינטרנט מפוצץ בשעשועונים להדפסה - מבוכים, קו-נקודה, תפזורות, תשחצים, ודפי צביעה מכל הסוגים והמינים! אחד האהובים עליי הוא פרויקט ארט-מיינד, של אתר "ילדיסקו". אלה איורים נפלאים, מקוריים וחדשים. אין על דפי הצביעה האלה. אני מדפיסה אותם -  ממש לא לילדים, זה לחלוטין עבורי! 

אוריגמי

לא חייבים להיות הכי מצ'וכללים,אפשר להסתפק בסירה או כל דבר פשוט אחר. יום אחד הבן שלי חזר מהקייטנה מבסוט לאללה, עם קווה-קווה-דה-לה-אומה שהכין לבד (קווה קווה דה לה רומא בלשונו). הנה סרטון שיזכיר לכם איך לעשות זאת.  גם בנושא זה יש המון הנחיות ברשת. 


מעטפות ומכתבים

זוכרים שפעם היינו מתכתבים? כמה היינו מחכים למכתבים האלה.. והיום תמצאו בתיבות הדואר שלנו רק פרסומות להשמדת מזיקים, חשבונות והצעות להרחבת הביטוח של קופת חולים... כמו שאמרה איגי וקסמן - לא מחכה יותר לדוור... אז אולי נחזיר עטרה ליושנה? שבו עם הילדים, נסחו איתם מכתב לחבר שעולה לכיתה א', או מישהו שהם אוהבים ודרכיהם נפרדות... אפשר להוסיף למכתב מדבקות, תמונה של הילד, ציור יפה, להכניס למעטפה, לקשט אותה ועל הדרך גם להסביר להם איך כותבים, איפה שמים את הבול ועוד. אפשר לשלוח באמת, ואפשר גם לעשות טיול בשכונה ולבקש מהילד שישלשל לתיבה (האדומה או התיבה הפרטית של אותו חבר...).שנות טובות!!

איך שכחתי? ראש השנה מתקרב, זה בדיוק הזמן להכין שנות טובות ולשגר אל הסבתות לפני שהזמן ידחק בנו... 


מוזמנים לבקר גם באתר שלי ששם יש הדרכות ורעיונות נוספים ליצירה.

שנה נהדרת לכולם,

יפית